Tadeusz Kijonka

Lista autorów

Urodzony w 1936 r. w Radlinie. Literat i dziennikarz, wydawca, działacz społeczny ze szczególnym uwzględnieniem kultury, ale przede wszystkim – poeta. Jako student IV roku polonistyki na UJ wydał pierwszy zbiór poezji pt. „Witraże”. Za następny „Rzeźba w czarnym drzewie” uzyskał po raz pierwszy przyznaną nagrodę im. Andrzeja Bursy. Kolejny „Kamień i dzwony” został wyróżniony nagrodą im Stanisława Piętaka i miesięcznika „Poezja”, za poetycką książkę roku. Ostatnio wydał obszerny wybór poezji „Czas, miejsca i słowa” oraz „44 sonety brynowskie” nominowane do finału Poetyckiej Nagrody Orfeusza za najlepszy tom wierszy 2014r.

Twórczość Tadeusza Kijonki obejmuje także rozległy dorobek publicystyczny o tematyce śląskiej oraz utwory napisane dla sceny muzycznej, w tym operę „Wit Stwosz” i musical „Zaczarowany bal”. Członek redakcji kilku czasopism, w tym katowickich „Poglądów” i „Literatury” w Warszawie. W latach 1992-2012 był prezesem powołanego z jego inicjatywy Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego w Katowicach, zaś w roku 1995 utworzył miesięcznik społeczno-kulturalny „Śląsk”, którego został długoletnim redaktorem naczelnym.

Laureat licznych odznaczeń i nagród, w tym m. in. Nagrody im. Karola Miarki, im. Wojciecha Korfantego, medalu Zygmunta Glogera i Nagrody „Śląski Szmaragd”. Jest także laureatem Śląskiej Nagrody Kulturalnej Kraju Dolnej Saksonii, Medalu Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” oraz Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski. Był posłem na sejm dwu kadencji, w plebiscycie „Gazety Wyborczej” znalazł się w gronie 100 najwybitniejszych Ślązaków XX wieku. W roku 2014 otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego w uznaniu „nieocenionych zasług dla kultury polskiej”. Mieszka w Katowicach.

 

 

WIERSZE WYDANE

 

WITRAŻE

RZEŹBA W CZARNYM DRZEWIE

SIÓDMA PÓŁNOC (poemat)

KAMIEŃ I DZWONY

POD AKROPOLEM (poemat)

ŚNIEG ZA ŚNIEGIEM

KIJONKA (wybór wierszy – Biblioteka poetów)

SIOSTRY (poemat)

CZAS ZAMARŁY

ECHA

Z MOJEGO BRZEGU

LABIRYNTY (pięć poematów polskich): 

            TY, GODZINA „W”, ATLAS LOSÓW, WIZYTA, QUARTIER LATIN

CZAS, MIEJSCA I SŁOWA 

44 SONETY BRYNOWSKIE ( z obrazami Jerzego Dudy Gracza)

SŁOWO W SŁOWO

 

Wiersze Tadeusza Kijonki ukazują się m. in. w Twórczości, Odrze, Toposie, Śląsku, Gazecie Wyborczej, Arkadii”, Metaforze, Dekadzie Literackiej, Akancie, Opcjach, Nowej okolicy Poetów, Migotaniach i Zwrocie. Wcześniej publikował swoje wiersze w Nowej Kulturze, Życiu Literackim, Kulturze, Przemianach, Przeglądzie Tygodniowym, Tygodniku Kulturalnym, Panoramie, Przekroju, Poglądach, Poezji, Tak i Nie, Katoliku, Regionach, Sycynie, Szpilkach, Teatrze, Literaturze, Miesięczniku Literackim, Nowym Wyrazie, Faktach, Wiatrakach, Nadodrzu, Kamenie, Opolu, Wieściach, Warmii i Mazurach a także w śląskich dziennikach – Trybunie Robotniczej, Dzienniku Zachodnim i Wieczorze.

W Instytucie Mikołowskim opublikował tom wierszy "Słowo w słowo" (IM, 2015).