Vladimír Holan

Lista autorów

Jeden z najwybitniejszych współczesnych poetów czeskich, tłumacz m.in. poezji Rilkego, Baudelaire’a, Lermontowa, Mickiewicza i Słowackiego; kandydat do literackiej Nagrody Nobla. Jest autorem kilkunastu tomów wierszy, pisał także prozy poetyckie i utwory dla dzieci.

Debiutował w 1926 roku tomikiem Blouznivý vějíř (Marzycielski wachlarz), choć za jego prawdziwy debiut uważa się Triumf smrti (Tryumf śmierci) z roku 1930. Największym bodaj dokonaniem Holana jest poemat Noc s Hamletem (Noc z Hamletem) wydany w 1964 roku. Po stracie ukochanej córki Kateřiny w roku 1977 przestał pisać. Ostatnie dwa zbiorki poety ukazały się już po jego śmierci.

Niezwykle mroczna, pełna kontrastów, nie stroniąca od cielesności, a zarazem głęboko metafzyczna poezja Holana, oscylująca między życiem i śmiercią, przemijaniem i wiecznością, wiarą i niewiarą, nawiązuje do tradycji barokowych, lecz jest zarazem jak najbardziej współczesna. Zróżnicowana wersyfikacyjnie, pisana zarówno wierszem regularnym, nieregularnym, jak i wolnym, czasami prosta, rzec można nawet ascetyczna, a miejscami wyrafinowana, wymaga od czytelnika wysiłku intelektualnego, dając w zamian poczucie obcowania z twórczością niezwykłą, mądrą i piękną.

Instytut Mikołowski opublikował jego zbiór wierszy "Jaskinia słów" (IM, 2020), w tłumaczeniu Jacka Illga, z posłowiem Leszka Engelkinga.