8.09.2023, godz. 18:00 – spotkanie autorskie Olgerda Dziechciarza związane z premierą tomu wierszy „Wmartwychwstąpienie” (wyd. IM, 2023).

Prowadzenie: Konrad Wojtyła

Gdy Autor (którego pisarstwa jestem fanką) zaczyna swój tom wierszy od „kryzysu wieków średnich”, nie spodziewam się wcale bezużytecznego biadania; zbyt dobrze znam Autora, który od lat w swych książkach na nice odwraca popularne schematy opowieści. Oto czeka nas istny rollercoaster, a nasz skromny czytelniczy wagonik pierwszych rozpoznań nie może się czuć bezpiecznie na ruchomych torach (ale czy nie o to chodzi w parkach codziennej grozy?). Olgerd Dziechciarz zarazem przeżywa, wyżywa się, i wzywa do czegoś, czego wszyscy zarazem boimy się i pragniemy. Literacko świetne i diablo przemyślane studium dojrzałości i dojrzałego buntu, pełne odniesień do kultur wyższych i niższych, dźgające czytelnika w najczulsze miejsca, lecz zawsze – z oldskulową, męską czułością.

Marta Podgórnik

 

OLGERD DZIECHCIARZ

Urodzony. Poeta, prozaik, felietonista. Z wykształcenia historyk, ale niepraktykujący; pracował za to w ponad dwudziestu innych zawodach, m.in. jako statysta filmowy, ogrodnik i konserwator zieleni, pomocnik ślusarza, ratownik wodny, dziennikarz i redaktor, tragarz, nocny stróż, handlowiec, urzędnik i wystawiennik w galerii sztuki współczesnej. Redaktor naczelny kwartalnika literacko-artystycznego „Afront”. Stypendysta Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS w latach 2020 i 2022. Ostatnio opublikował: Podest na piedestale (IM 2020, wiersze) i Reperkusje. Symfonia wierszy żałosnych (AFRONT 2021) oraz Zapolski (AFRONT 2020, powieść). Tłumaczony na języki: angielski, niemiecki i serbski. Żyje.