Rafał Rutkowski „Na drzewach kwitną wielkie okna”

Jeśli ktoś pisze: „Nie mam do powiedzenia zbyt wielu mądrych zdań / jedyne co mi czasem wychodzi to przypadkowa mądrość/ w gonitwie szybko wypowiedzianych słów albo myśli” – to budzi moje zaufanie. Jednak gdyby w wierszach Rafała Rutkowskiego nawet nie było mądrości, to dla takich obrazów jak ten z wiersza „Białe jak śnieg”: „Widziałem śmierć przerzucającą węgiel z twarzą chudego mężczyzny” warto byłoby sięgnąć po jego czwarty tomik.

Bohdan Zadura

 

Wiersze Rafała Rutkowskiego to takie niedomknięte okna na półpiętrze otwierające się do środka gdy zagra na nich przeciąg. Niby zamykane na haczyk, ale wiadomo, że chętnie odskoczy kiedy znajdzie się czujny czytelni/czytelniczka i już. I chyba te najlepsze kawałki są o możliwości wewnętrznego ruchu, bo na zewnątrz wojna, zgliszcza, wszystko oświetlone sztucznym światłem.

Bianka Rolando

 

Rafał Rutkowski – ur. w 1988 roku. Poeta. Wiersze publikował w min. w: „Znaku”, „Odrze”, „Przekroju”, „Ricie Baum”, „Dwutygodniku”. Autor trzech książek poetyckich: „Chodzę spać do rzeki” (Zeszyty Poetyckie 2015), „Wywołuję siebie z ruin” (WBPiCAK 2018) i „Moje oczy to ptaki” (WBPiCAK, 2020). Prowadzi autorską księgarnię „Dosłowna” w Centrum Kultury w Lublinie w której cyklicznie organizuje spotkania autorskie.

 

Rafał Rutkowski "Na drzewach kwitną wielkie okna"

Instytut Mikołowski, 2022

Redakcja : Maciej Melecki

Stron: 40

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

ISBN 978-83-65250-25-4

Cena: 25 zł

Zamówienia na książkę prosimy składać na maila: im.sklep@wp.pl