Monografia 90-lecia AKS Mikołów

Nakładem Instytutu Mikołowskiego ukazało się trzecie wydanie monografii Amatorskiego Klubu Sportowego Mikołów pt. Monografia 90-lecia AKS Mikołów, autorstwa Leonarda Spałka.

Książka jest dostępna w siedzibie IM, w księgarni na mikołowskim rynku oraz w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej Mikołów.

cena: 50 zł.

Rozbudowana i mocno poszerzona monografia naszego miejskiego klubu jest niezwykle cennym przedsięwzięciem, ponieważ nie tylko precyzyjnie i skrupulatnie odnotowuje wydarzenia związane z klubem, ale również przybliża to, co minione i uległe - tym samym – rozproszeniu. Dzięki przeogromnej pracy i zaangażowaniu jej autora, p. Leonarda Spałka, stajemy się świadkami przywołania dziewięćdziesięcioletniej historii tych wszystkich ludzi, którzy współtworzyli w danym momencie losy tego klubu, wpisując się swoją sportową aktywnością w budowę historycznego i obecnego oblicza Miasta Mikołów. Opisanie i udokumentowanie tak sporego czasu, staje się automatycznie świadectwem rozwoju nie tylko samej dziedziny sportowej rywalizacji, ale także aktem pamięci względem wydarzeń składających się na rangę mikołowskiego klubu. Daje to w efekcie przeogromną możliwość pozyskania wiedzy o czasach i warunkach, w jakich przyszło aktywnie żyć ludziom, którym nie były obojętne wymiary - codzienność, praca, sposób spędzania wolnego czasu- tworzące wspólnotę mikołowian. Mamy więc przed sobą arcyważną lekcję dalekiej i bliskiej historii, zapośredniczonej w nas samych - czytelnikach tej książki.

(fragment wstępu)