Premiera książki MARKA HŁASKI „Listy” (Agora, 2014) oraz promocja trzeciego wydania książki „Piękny dwudziestoletni. Biografia Marka Hłaski” Andrzeja Czyżewskiego (Prószyński i S-ka, 2012).

W spotkaniu udział wezmą: Andrzej CZYŻEWSKI oraz prof. Anna NASIŁOWSKA. 

Prowadzenie: Maciej Melecki i Krzysztof Siwczyk

Podczas spotkania - które odbędzie się w przeddzień 45 rocznicy śmierci Marka Hłaski - będzie można nabyć obydwie książki.

 


 

Marek Hłasko. Listy

W 45 rocznicę śmierci Marek Hłasko wraca do księgarń!

Serię inauguruje dramatyczna historia życia pisarza opowiedziana w listach.

 

Książka „Marek Hłasko. Listy” ukazuje się w przeddzień 45 rocznicy śmierci Marka Hłaski oraz w roku kiedy przypada 80 rocznica jego urodzin. Inauguruje serię wznowień dzieł Marka Hłaski w nowej szacie graficznej autorstwa Urszuli Pągowskiej i Andrzeja Pągowskiego, w której ukażą się: Piękni dwudziestoletniPierwszy krok w chmurachSowa, córka piekarzaDrugie zabicie psa/Nawrócony w Jaffie

„Marek Hłasko. Listy” to dramatyczna historia życia jednego z największych polskich pisarzy opowiedziana w listach. To więcej niż świadectwo. To fascynująca opowieść o miłości, przyjaźni, pisaniu i walce o własne miejsce w literaturze i świecie.

"Hłasko ostatnio bywa bohaterem książek w stylu "PRL na pikantnie" ale jego dzieł w księgarniach brak. To się jednak zmienia - nową edycję wybranych pozycji z dorobku Hłaski inauguruje premierowo wydany tom jego listów, które układają się w życiorys bardziej przenikliwy i dotkliwy niż w jego biografiach."

 

Juliusz Kurkiewicz

Gazeta Wyborcza

 

 

Zbiór zawiera 363 listy Marka Hłaski (z czego ponad połowa nie była dotąd publikowana) kierowane do różnych osób w tym przede wszystkim do matki – Marii Hłasko, do najważniejszego wydawcy Hłaski – Jerzego Giedroycia, do Sonji Ziemann – żony Marka Hłaski, a w ostatnich latach jego życia eksżony, do bardzo mu bliskiej Agnieszki Osieckiej, oraz do przyjaciół w Izraelu. Książkę wstępem opatrzył Andrzej Czyżewski – najbliższy krewny i i jedyny spadkobierca matki pisarza Marii Hłasko, autor wyboru i opracowania listów zawartych w książce.

 


Wyimki z Listów:

 

Kochana Mamo!

Piszę tym razem ręcznie, gdyż maszyna brudna. U mnie na razie wszystko OK. W Twoim liście piszesz, że boisz się o mnie i że boisz się „wszystkiego”. Ja nie rozumiem, co to znaczy. Każdego człowieka na świecie w każdej chwili może spotkać nieszczęście – i na to nie ma rady. Ale jest jeszcze Wiara i to pomaga niektórym ludziom.

Z ostatniego listu do matki, 30 marca 1969

 

...U Babci nie będę bo jestem tam więcej niż niepotrzebny. Massa złamał mi życie i przez niego jest taka sytuacja. Z domu nie ukradłem nic. Pieniędzy nie mam ale dam sobie radę. Kocham Ciebie tak samo, jak kochałem, lecz mi przykro, że wolisz obcego człowieka niż mnie. Nie dziw się, że uciekłem, lecz powiedział mi "Paszoł won", powiedział, że mnie zabije. Natomiast ja zabiję go z przyjemnością, gdy tylko zdobędę broń....

z listu 14-letniego Marka do matki z 16 marca 1948

 

Mimo wszystkich sporów i złych chwil, zostaniesz Tą, którą najbardziej kocham. Kiedy będziesz zła na mnie pomyśl o tym, że Ty jesteś także matką wszystkich cierpień w tej książeczce. Nie pokazuj tej dedykacji nikomu - ludzie są źli i będą się z nas śmiać. Marek.

dedykacja dla matki na książce "Pierwszy krok w chmurach" Warszawa 10. IV. 57

 

Gdybym miał gwarancję, że będę z Tobą chociaż rok, a potem mnie zabiją - przyjechałbym do Ciebie. Nie ma, nie było – okazuje się – nic ważniejszego od Ciebie. Ale nie da mi nikt choć tej odrobiny. A w końcu wszystko jedno, gdzie człowiek jest cudzoziemcem. Ale czekaj. Jeszcze czekaj. Jesteś taka młoda. To nic nie znaczy, bo powinnaś właśnie teraz być szczęśliwa. Ale ja też jestem sam; pamiętaj, że jestem zupełnie sam i wszystko, czym żyję, to panna Czaczkes.

Z listu do Agnieszki Osieckiej z 7 grudnia 1958

 

.... Jeszcze raz w sposób absolutnie stanowczy muszę prosić Cię, abyś niczego nie robiła w mojej sprawie. [ ... ] Uczyń to w imię mojej godności i dumy, której nie straciłem jak dotąd. Jeśli ją kiedykolwiek w życiu stracę - to i tak nie wrócę do kraju, w którym mnie nie chcą. ..

z listu do matki z 19 stycznia 1960 .

 

I nic się nie przejmujcie: czas zawsze pracuje dla tych, którzy chcąc lub nie chcąc, postanowili wrzeszczeć prawdę. Jest to rzeczą zupełnie prawidłową, że tego rodzaju ludzi nikt nie lubi i wszyscy usiłują zmiażdżyć. Źle by było, gdyby było inaczej.

Z listu do matki, Paryż, 27 maja 1958

  


 

O książce Piękny dwudziestoletni. Biografia Marka Hłaski, Andrzeja Czyżewskiego:

 

Hłasko już za życia stał się legendą, a jego przedwczesna śmierć w 1969 roku (miał zaledwie 35 lat) tylko tę legendę wzmocniła. Nazywany był polskim Jamesem Deanem, a literacko porównywany do Ernesta Hemingwaya. Autor biografii Andrzej Czyżewski – cioteczny brat Marka Hłaski – w swojej wciągającej opowieści nie tylko burzy wiele mitów, ale też przytacza wiele nieznanych faktów z życia Hłaski. 


Ostatnich kilka lat znacznie wzbogaciło wiedzę o losach życia Marka Hłaski. Udało się dotrzeć do nieznanych przedtem materiałów. Starałem się, przygotowując kolejne wydanie, uzupełnić je o wszystko to, co dotychczas nie było znane. O to, co rozszerza wiedzę o życiu pisarza. Wydanie to jest też znacznie rozszerzone w stosunku do poprzednich, wzbogacone o dużą ilość ilustracji – fotografii i reprodukcji dokumentów

 

Andrzej Czyżewski


Trzecia edycja biografii Marka Hłaski to najlepsze wydanie tej książki. Rozpoczynając od przyciągającej uwagę okładki książki w twardej oprawie, niestandardowym formacie, a kończąc na zawartości. Biografia Hłaski to ponad 580 stron pasjonującej lektury z licznymi fotografiami wplecionymi w tekst: są tu zarówno zdjęcia samego pisarza, jego rodziny, ukochanych kobiet, jak i reprodukcje dokumentów z archiwum IPN-u, Archiwum MSZ, dokumentów osobistych, listów, artykułów na temat pisarza i okładek książek.
Jednak największym atutem tego wydania książki jest wzbogacenie jej o kolejny rozdział, zatytułowany; „Życie po życiu”, zawierający komentarze do tematów budzących nieustanne spekulacje: legendy pisarza, okoliczności Jego śmierci, relacji z matką, informacji dotyczących rzekomej współpracy pisarza ze Służbą Bezpieczeństwa i okoliczności pozostania Hłaski za granicą. Zebrane w tym rozdziale nieznane wcześniej dokumenty dotyczące życia pisarza, to m.in. materiały znajdujące się w Instytucie Pamięci Narodowej, poświęcone zarówno Hłasce, jak i osobom z nim związanym.Kolejnym elementem wzbogacającym wiedzę o pisarzu jest korespondencja Andrzeja Czyżewskiego z Henrykiem Giedroyciem i kilku innymi adresatami. 

Tematem obszernie omówionym w książce jest legenda pisarza, nieustannie reinterpretowana, szczególnie przez osoby nie znające do końca biografii i twórczości pisarza. W miarę upływu lat takich sensacyjnych informacji przybywa, na co zwraca uwagę biograf pisarza, szczegółowo je wyjaśniając. Biografia Hłaski zawiera też obszerny tekst („Gry, wcale nie miłosne. Wokół Marka Hłaski”) dotyczący książki Barbary Stanisławczyk „Miłosne gry Marka Hłaski”. Książka ta cieszy się dużą popularnością, jednak mimo ukazania się na rynku wydawniczym w 2009 roku jej drugiego wydania, nadal zawiera wiele nieprawdziwych relacji na temat pisarza. Andrzej Czyżewski wskazuje i wyjaśnia te nieścisłości, szczególnie dużo uwagi poświęcając omówieniu rozdziałów dotyczących relacji Sonji Ziemann i Marka Hłaski, a także okoliczności śmierci i pogrzebu pisarza. 

Biografia Marka Hłaski pióra Andrzeja Czyżewskiego to wspaniałe źródło wiedzy na temat pisarza, zarówno dla wielbicieli, jak i osób nie znających jeszcze życiorysu autora „Pierwszego kroku w chmurach”.
Książka obok faktów typowo biograficznych, zawiera także obszerne fragmenty komentujące proces twórczy pisarza, a także okoliczności powstania jego kolejnych utworów. Całość składa się na najlepszą biografię Marka Hłaski, którą na pewno trzeba obowiązkowo przeczytać, aby poznać prawdziwego autora „Pięknych dwudziestoletnich”: Czystego, dobrego, bez gniewu .

 

Kamila Sowińska, Hłasko, wiecznie „Piękny dwudziestoletni”