28.10.2022, godz. 17:30 – Spotkanie wokół książki „Mikołowski kalejdoskop – antologia opowiadań” (wyd. Instytut Mikołowski, 2022).

Udział wezmą autorzy: Magdalena Lytek-Dehiles (redaktorka tomu), Marta Kopacz, Anna Judge, Alina Staneczek, Kasia Godefroy.

 

Mikołowski kalejdoskop to zbiór tekstów bardzo różnych, zarówno pod względem formy, jak i treści. Zamieszczone tutaj historie nie musiały się wydarzyć, a przytoczone słowa nie musiały paść. Ale mogły. Tym, co je łączy i spaja w jedną całość, jest wspólny mikołowski kontekst: nawiązania do osób, które istniały naprawdę, prawdziwych miejsc na mapie miasta lub do faktycznych okresów historycznych i wydarzeń. Równocześnie przeszłość splata się tutaj z teraźniejszością, a rzeczywistość z interpretacją: gdy pokolenia późnych wnuków snują opowieść o czasach swych przodków, każda kolejna odsłona przesiąka duszą tych, którzy niosą tę opowieść w przyszłość. Tak jest również i w tym przypadku. Tak musi być. (…) Na tle dotychczasowych publikacji, Mikołowski kalejdoskop jawi się jako zespół tekstów o znacznie szerszym zasięgu i bez porównania większej różnorodności. Odnajdziemy tutaj nawiązania zarówno do okresu średniowiecza, jak i do czasów najnowszych. Opowiedziane historie odwołują się wprost do faktycznych postaci z mikołowskiej przeszłości, jak chociażby Karol Miarka młodszy, Jan Koj, czy Mieczysław Dzieńdziel, lub też opisują losy bohaterów fikcyjnych, lecz osadzonych w konkretnym miejscu i czasie, w charakterystycznych dla ówczesnego miasta realiach.

 

Adrian Jojko

(fragment wstępu)