28.04.2023, godz. 18:00 – spotkanie z Martą Podgórnik związane z promocją najnowszego tomu wierszy „Erwin i Fatum” (wyd. WBPiCAK, 2023).

Spotkanie w ramach cyklu Seryjni Poeci.

Prowadzenie: Maciej Melecki

 

Gorycz wpisana jest dykcję podmiotek lirycznych wierszy Marty Podgórnik i nie sposób wyobrazić sobie tej poezji w innym z odcieni ironii. Przesączony nią tom „Erwin i Fatum” przynosi 28 nowych utworów zbudowanych wokół centralnych dla śląskiej poetki tematów: miłości, literatury i śmierci. Sus ku wyobrażeniu, o jakiej książce mowa, blokuje jednak otwierające ją motto z La Telliera wymierzone w pewność i otwierające lekturę na modus zwątpienia, choćby po to, by nie wpaść w lekturowy kanał – „banał o mnogości znaczeń”. Przekraczając go, lepiej dostrzec uchwyconą przez poetkę mnogość trybów mówienia, precyzję kalibracji autotematycznych i środowiskowych passusów, frapującą nieprzystawalność ram i postaw społecznych, która, jak się zdaje, uruchamia ostrza poszczególnych wierszy: raz to ku pracy detalu, innym razem – symbolu, najczęściej – gdzieś pomiędzy.

 

Marta Podgórnik  – poetka, krytyczka literacka, redaktorka, laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina (1996), stypendystka Ministra Kultury, nominowana do „Paszportu Polityki” (2001), laureatka Nagrody Literackiej Gdynia 2012 za tomik Rezydencja surykatek, który został ponadto nominowany do Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego - Orfeusz (2012) oraz do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” (2012). Za tomik Zawsze nominowana do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej 2016 oraz do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” 2016. W 2018 nominowana do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” oraz do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej za tomik Zimna książka. Laureatka Nagrody im. Wisławy Szymborskiej (2019) za tomik poezji Mordercze ballady. Uczestniczka polsko-niemieckich warsztatów translatorskich w Krakowie. Jej wiersze tłumaczono i drukowano na Słowacji, w Czechach, Niemczech, Rosji, Szwecji, Wlk. Brytanii, USA, we Włoszech i na Ukrainie. Związana z Biurem Literackim, w internetowym serwisie Biura – „Przystani” zamieszcza felietony i odpowiada za dział poetyckich debiutów. Mieszka w Gliwicach.