21.04.2023, godz. 18:00 – spotkanie z Łukaszem Musiałem autorem książki „Rojber. Występki Walsera” (wyd. Officyna, 2023) oraz autorem przekładu „Dzienników” Franza Kafki.

Prowadzenie: Maciej Melecki i Krzysztof Siwczyk

Był sobie rojber. W gwarze poznańskiej tym słowem określa się nicponia, psotnika, urwisa. O nim jest ta książka. A dokładniej: o twórczości Roberta Walsera. Pisarza, którego jedni uwielbiają, inni lekceważą, a większość w ogóle nie zna. Czym są opowieści Walsera? Jedna z odpowiedzi: próbą uchwycenia wibrującego bezruchu chwili teraźniejszej, tej zarezerwowanej dla rzeczy małych. Rzeczy małe nie oślepiają, nie ogłuszają, nie przytłaczają. Są nieśmiałym zaproszeniem do gry, w której każdy wygrywa. Każdy jest wygranym: zabrzmiało jak banał? Trudno. Przywykliśmy do tego, że literatura „wysoka” najczęściej wysuwa oskarżenia pod adresem świata i ludzi. Uważamy, że jej głównym powołaniem jest demaskowanie zła, kłamstwa, zbrodni, niegodziwości; że musi się skupiać na „udrękach istnienia”; że powinna pokazywać przede wszystkim problemy, z jakimi się zmagamy. Tymczasem utwory Walsera chcą – nie popadając w naiwniactwo – budować zaufanie do świata. Takiego, jakim on jest. Nietzsche chciał wiedzy radosnej – ja wołam o radosne pisarstwo. I odnajduję je u Roberta Walsera.

Łukasz Musiał

 

ŁUKASZ MUSIAŁ – badacz literatury, eseista i tłumacz. Pracownik Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tłumacz książek takich autorów jak m.in.: Ernst Jünger, Karl Schlögel, Franz Kafka. Za książkę "O bólu. Pięć rozważań w poszukiwaniu autora" nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2017 w kategorii esej.